През 2019 г. музеят Прадо“ в Мадрид ще отбележи своя двувековен

...
През 2019 г. музеят Прадо“ в Мадрид ще отбележи своя двувековен
Коментари Харесай

Музеят „Прадо“ представя първите жени художнички

През 2019 г. музеят „ Прадо “ в Мадрид ще означи своя двувековен празник. През октомври следващата година ще бъде открита специфичната галерия за 200-годишнината на музея и тя ще показа четирима велики художници.

Забележителното е, че наред с Рембранд и Веласкес другите двама създатели, включени в юбилейната галерия, са ренесансовите художнички Лавиния Фонтана и Софонизба Ангисола. Напълно почтени да застанат паралелно до популярните си сътрудници, само че останали и до през днешния ден надалеч по-неизвестни.

Двете са италианки, родени през XVI век и задоволително популярни приживе. Софонизба Ангисола била придворна художничка в двора на крал Филип ІІ, а Лавиния Фонтана се счита за първата професионална художничка в света.

Лавиния   Фонтана била щерка на художник и наследила специалността му, като той се постарал да я образова уместно. Съпругът на Лавиния също бил художник, само че надалеч не толкоз надарен, тъй че тя издържала фамилията, а той се занимавал с домакинската работа и понякога помагал, като рисувал детайлите по картините й. Изобщо брачният партньор й бил неин чирак.

Лавиния рисувала по поръчка на благородници и папи, като не серпантина да работи по време на своите 11 бременности. Рисувала главно портрети, само че също и актови картини – „ Минерва се облича “ е последната й известна творба.

Лавиния била член на Римската академия и приета от своите съвременници като един от най-големите създатели на епохата. Според разнообразни източници до нас са достигнали към 100 нейни картини.

Софонизба Ангисола била нейна съвременничка, само че с много друга орис. На първо място, тя била от благородническо семейство и по тази причина не взимала пари за картините си – това се считало за унизително. Известно е обаче, че приемала дарове – облекла и бижута. Знае се, че на гения й се възхищавал самият Микеланджело, като при него я изпратил татко й.



Запазен е и портрет на Софонизба, рисуван от Ван Дайк, като по това време тя била 93-годишна, само че задоволително суетна, с цел да му изясни по какъв начин да употребява светлината по този начин, че да не се виждат всичките й бръчки.

Софонизба Ангисола е създател на първото изображение на ежедневна сцена в италианската живопис. Това е картината й „ Три сестри при игра на шах “. На картината Софонизба изобразила себе си и сестрите си.



Лицата на сестрите са оживени от страсти, което е нетипично за картините от това време. Важен подробност е и фактът, че всички шахматни фигури са женски. Софонизба несъмнено не страдала от липса на самочувствие.

Тя се омъжвала три пъти и всякога сама избирала мъжете си.

Две дами художнички, които освен потвърдили, че геният им не отстъпва на този на най-големите мъже художници на тяхното време, само че и отстоявали правото си да творят и да се осъществят посредством изкуството си. Изложбата в музея „ Прадо “ за първи път ще показа творбите им на едно място, само че се надяваме това да е единствено началото.

 
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР